Home / Enerji Tasarrufu

Enerji Tasarrufu

İhtiyaç kadar enerji ürettiğiniz takdirde en az enerji kaçamağına sebep olursunuz. Isı yalıtımı uygulamaları ile bu durum mümkün olabilir. Isı yalıtımı yakıt parasından tasarruf demektir. Uygun yalıtım ile aşağıdaki oranlarda enerji tasarrufu sağlanabilir.
Çatı izolasyonu…………….:% 20
Dış duvar izolasyonu ………:%15
Pencere kapı izolasyonu……:%15
Sızdırmazlık önlemleri……..:%10
Konutların enerji giderleri, ısıtma, sıcak su, aydınlatma, pişirme, çamaşır vs. tüketimleridir. Enerjide tasarruf en az enerjiden en çok fayda temini ile mümkün olur.


*Evlerimizde ısıtma sıcaklığı 22 derece yerine 20 derece olduğunda bu durum daha sağlıklıdır ve giderleri %12 daha ucuzlatıcıdır. 20 derece de rutubetlendirilmiş evlerin %50 pratik konfor etkisi 23 derece olmaktadır. En az enerji ile sağlanan konfor şartlarının arzulanan pratik konfor sınırlarına kolayca erişmesi aşağıdaki bireysel önlemlerle mümkündür.
*Kışın en soğuk günlerinde evin iç sıcaklığı en çok 20 derece konfor sıcaklığına ayarlayınız.
Odalarda, masa, sandalye ve yataklarınızı dış duvarlardan uzak tutulmalıdır.
*Güney cephesi pencereden gündüzleri güneş girmesini sağlayınız. Geceleri bu pencereleri panjur, perde ve rüzgârlık ile kapatılmalıdır.
*Geceleri uyurken kalın örtünerek oda sıcaklığını 16 derece ila 18 derece’ye düşürülmedir.
*Güneş alan pencerelerinizi temiz tutmalısınız. Güneşin pasif ısıtması sağlanmalıdır. Pencere önlerinde yeşil bitki bulundurulmalıdır.
*Gece gündüz ısıtılan evin havasının kurumasını engellemek için radyatörün üzerine su dolu kaplar kullanabilirsiniz. %50 %55 rutubetlendiriniz. 18 derece ısıtılınan bir odanın rutubetlendirilmesi ile hissedeceğiniz pratik konfor sıcaklığı 20 derece ‘nin üstünde olacaktır. Nemli hava sıcaklığı daha iyi tutacak, buharlaşma azalacağından vücudunuz daha az ısı kaybedecektir.
*Radyatörlerin üstlerini ve önlerini kapatmayınız.
*Radyatörlerin arkalarını tecrit ediniz.
*Perdelerinizin radyatörünüzü kapatmasına mani olunuz.
*Kullanmadığınız ev bölümlerinin ( oda, kiler, antre ve merdiven ) radyatörleri kapalı tutulmalıdır

Call Now Button0216 639 14 24